Тури за рахунок профспілки: нюанси оподаткування

Тури за рахунок профспілки: нюанси оподаткування

За рахунок коштів профспілки організовуються та оплачуються для її членів (членів їх сімей) тури вихідного дня та літнього відпочинку без придбання путівок. Чи підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором вартість таких турів?

Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інте­ресів членів профспілки і ведуть свою діяльність на підставі статуту (ст. 2 Закону про профспілки).

Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі.

До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включаються вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, у тому числі на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 ро­­ків, які надаються йому безоплатно або із знижкою (у розмірі такої знижки) професійною спілкою, до якої зараховуються профспілкові внески платника податку — члена такої професійної спілки, створеної відповідно до законодавства України, або за рахунок коштів відповідного фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування (пп. 165.1.35 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу).

Тобто норми вищезазначеного пункту поширюються на платників податків, які отримують винятково путівки від професійної спілки.

Водночас до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Податкового кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу (пп. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 % (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу).

Крім того, доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 % об’єкта оподаткування, визначеного вищенаведеним підпунктом.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Податкового кодексу (пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Отже, вартість турів вихідного дня та літнього відпочинку, що організовуються та оплачуються за рахунок коштів профспілки для членів профспілки та членів їх сімей без придбання путівок, включається до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.

Фінансовий відділ обласної організації Профспілки